Skupina DEPRESE je jednou z mnoha skupin na facebooku. 

Jak vznikla?

Původně byla založena jako forum ke stránce deprese. Na zmiňované stránce mi chyběla možnost komunikace s lidmi. Skupina vznikla v době, kdy jsem sama prožívala velmi kritické období a potřebovala jsem pomoc. Potřebovala jsem někoho, kdo chápe mé depresivní stavy a dokáže si se mnou o nich popovídat. Ač jsem velmi společenský člověk, dělá mi problém o sobě hovořit.Své pocity nejsem schopná pojmenovat, nejsem schopná hovořit o tom, jaká jsem, jaké mám plány, jak vnímám svět apod., ale nedělá mi problém se vypsat. Psaní mi jde kolikrát mnohem lépe, jak povídání a blogování mne nebaví, vzhledem k tomu, že u něj není na můj naléhavý pláč reakce. Potřebuji komunikaci s někým, kdo alespoň trochu ví, jak se cítím, protože depresi zná. 
798364 329225423846014 305367111 o
Skupina DEPRESE dnes

V dnešní době skupina funguje jako forum, kde se ve virtuálním světě setkávají lidé, kterých se buď osobně, či díky jejich blízkým, týka deprese jako taková. Diskutuje se o depresi, rozebírají se psychické poruchy, vzájemně si lidé sdělují reference na různé odborníky, popisují zážitky a referují ostatním, jaké to je v psychiatrických léčebnách po celé ČR, diskutuje se zde o běžných životních situacících, zážitcích, pocitech, problémech. Často diskuze vypadá, jako internetová terapie, nebo jak je to v dnešní době nazýváno.

Hlavní myšlenka, která odstartovala tento "spolek" byla "Deprese - s ní i bez ní, nejsme na to sami". A to si myslím je hlavním motorem všech členů. Vědí, že když je jim nejhůře, mají tam alespoň virtuální přátele, kteří je dokáží pochopit, ti lidé vědí, co trpící cítí a dokáží ho správně namotivovat, aby např. volal lékaře, volal krizové centrum apod. Ve skupině se nám dokonce povedlo už několikrát zachránit lidský život, ať díky chatu, nebo osobně. 

Srazy skupiny DEPRESE

Po založení této skupiny jsme se dostali ale i dále. Začala jsem pořádat oficiální srazy skupiny deprese , kde lidé, kteří se znají díky facebooku, mají možnost se poznat osobně. Z počátku zájem o osobní setkání nebyl velký, ale v dnešní době narůstá počet přihlášených a lidé chtějí poznávat ty, se kterými téměř denně komunikují, se kterými si vzájemně pomáhají. 

Jak probíhají srazy?
Setkáváme se v předem domluvené restauraci, objednáme kávu, limonádu, co kdo má rád a všichni si povídáme hodiny a hodiny, smějeme se, relaxujeme. O tom ty naše srazy jsou. Odpočinek od běžných starostí. (Jednou mě členové potěšili i vyděsili zároveň. Bujaré veselí, které ohromovalo polovinu restaurace a po chvíli vidím, jak si všichni přendávají židle ... seděli do kruhu, jako při skupinové terapii a působili jako jedna velká rodina). V takovéto společnosti, kde všichni už se znají díky internetu, nemusí se nuceně představovat, nemusí řešit předem vytyčené téma je mi nádherně. Vím, že před nimi mohu mluvit, už nemusím jenom psát. Mohu s nimi rozebírat téma, které jsme ještě dopoledne načali na internetu. Konečně jsem se otevřela i já. 

Doporučujeme:

Naše skupina byla jmenována a já byla citována na webových stránkách http://psychologie.cz/diskuse-jako-terapie/ , kde autor článku poukázal na pozitivní stránky komunikace po internetových sítích. Myslím, že tento článek stojí za přečtení.


K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.