Všichni lidé jsou občas unaveni. K nejpřirozenějším příčinám patří nedostatek spánku a přepracovanost. Únava je z lékařského hlediska jen těžko definovatelná, protože každý člověk vnímá únavu jinak. Za únavu mohou být odpovědné také určité nemoci. V této souvislosti dochází k pocitu velké potřeby spánku. Pokud je člověk po pořádném několikahodinovém spánku opět zcela fit, nešlo o únavu, ale toliko o špatnou náladu.


Kolik spánku potřebuje člověk?

Potřeba spánku v průběhu života klesá a je u každého jedince velmi rozdílná. Malé děti potřebují spánku většinou velmi mnoho. V prvních letech života to může být až 16 hodin. Děti ąkolního věku potřebují již jen 10 až 12 hodin spánku, aby se mohly ve škole soustředit. V dospělosti většina lidí potřebuje přibliľně šest až osm hodin spánku, ale i zde existují velké rozdíly. Starším lidem stačí spát méně. Zdravý nepřerušený spánek je velmi důležitý pro tělesné zdraví a imunitní systém.
ju
Co můžete udělat sami?

  • Zjistěte, zda je únava způsobena nedostatkem spánku, nebo přepracováním.
  • Dbejte na vyváženou, na vitamíny bohatou a málo tučnou stravu. Nedostatek vitamínů a minerálních látek může způsobit únavu. Také nadváha může vést k únavě.

Důležitý je také dostatečný přísun tekutin, minimálně dva litry denně. Vyvarujte se konzumace alkoholu a nekuřte.
Pravidelně sportujte, abyste rozhýbali váš krevní oběh. V žádném případě svou fyzickou aktivitu nepřehánějte, protože přemíra sportu může být příčinou fyzického vyčerpání.
Únavu může zahnat studená sprcha nebo střídání teplé a studené sprchy.
Některé léky mohou mít za vedlejší účinek únavu. Pohovořte si o tom se svým lékařem.

Pokud váš stav únavy přetrvává, měli byste si promluvit s lékařem a nechat se vyšetřit. V některých případech je častá únava příznakem choroby. To platí obzvláště tehdy, když se dodatečně objeví ještě další symptomy, například noční pot, suchá sliznice, krev ve stolici, zduřelé mízní uzliny nebo nezvykle velká žízeň.

Seznam nejčastějších a nejvýznamnějších nemocí, které se projevují únavou:

  • Chudokrevnost je častou příčinou únavy. Chudokrevnost na základě nedostatku železa je velmi častá u žen, které menstruují. Během menstruace ženy ztrácejí krev, a tím i železo. Další příčinou nedostatku železa je těhotenství, nedostatečný přísun železa ve stravě, rychlý růst u dětí, různá onemocnění tenkého střeva, následkem čehož nemůže být železo dostatečně vstřebáno z potravy. Chudokrevnost může být způsobena rovněž nedostatkem kyseliny listové nebo vitamínu B12.
  • Infekce a horečky.
  • Deprese. V některých případech se může deprese projevovat únavou. Jestliže se únava a skleslost vyskytuje hlavně v zimě, jde o zimní depresi.
  • Rakovina. Většina rakovinových onemocnění způsobuje únavu. Pokud pro svou únavu nejste schopni nalézt uspokojující vysvětlení, měli byste tyto problémy konzultovat s lékařem.
  • Poruchy metabolismu, např. snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) nebo cukrovka, jsou často spojeny s únavou.
(Autorka obrázku: Lenka Čalounová)

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.