Také už jste se setkali s tím, že vám kdosi vykládal neuvěřitelnou historku a krátce nato přišel s další podobnou? Ten, kdo Vám lhal se totiž mohl dostat do situace, kdy začal s jednou nevinnou lží v touze být zajímavější a zamotal se do toho tak, že už neví, jak z toho ven.

Někteří lidé opravdu lžou jen proto, že se bojí vlastní nezajímavosti a následného osamocení, ale může jít také o případy, kdy člověk lže nejen svému okolí, ale i sám sobě z důvodu úniku před realitou, kterou momentálně nezvládá.


Co je to vlastně lež???
Lež je záměrný podvod, kterým chceme oklamat jinou osobu s cílem dosáhnout vlastního prospěchu.

Máme několik druhů lží, pojďme se na ně podívat ..

Nezáměrná lež: 3 druhy ...

1. Bájnou lhavost - dítě obvykle nedokáže odlišit fantazii od skutečnosti. U malých dětí lze tento stav pokládat za normální, ale pokud přetrvává ještě ve čtvrté třídě základní školy, jedná se již o poruchu.

2. Nezáměrnou lež - na základě chybné informace pronese dítě nepravdivý výrok, ale je při tom přesvědčeno, že říká pravdu.

3. Nevědomá obrana - dítě není schopno se samo sobě přiznat, že se dopustilo něčeho špatného a také podvědomě tento stav tají.

Prosociální lež:

jedná se o záměrnou lež, kdy se v pozadí bývají skryty pozitivní motivy, kdy se snažíme např. nedotknout citů někoho jiného.

Instrumentální lež:

podstatou je zabránit prozrazení vlastní viny a získat odměnu nebo prospěch.

Neinstrumentální lež:

tento druh lži se dále dělí na nutkavé lhaní a zbožná přání.

U nutkavého lhaní si je dítě vědomo, že neříká pravdu, ale ani ono vlastně neví, proč to dělá a není mu jasný motiv takového počínání. Dítě přitom lže neustále při různých situacích, aniž by z toho mělo jakýkoli okamžitý nebo dlouhodobý prospěch. Tuto skutečnost lze srovnat s impulzivními krádežemi. O důvodech takového počínání toho víme málo a také bohužel neexistuje žádná účinná metoda, která by takové nežádoucí chování dokázala odstranit. Jedná se však o poruchu, která je poměrně vzácná.

Zbožná přání jsou typická spíše pro malé děti a bývají vyvolávána dětskou touhou po tom, aby různé věci byly lepší, než se ve skutečnosti jeví.

Jak rozpoznat lhaní??

Porozumění výrazu obličeje se uplatňuje při odhalování lhaní a klamání. Součástí klamání je konflikt mezi spontánními a strojenými výrazy. Člověk má jisté pocity, ale nechce, aby se o nich okolí dozvědělo.

Dospělí dokážou zachytit některé známky podvádění (například váhání a zadrhávání v řeči), ale jiné významné signály jim často unikají (například méně časté mrkání).

Kdo chce odhalit klamání, měl by se dívat na signály obličeje i těla.

Kdo je vlastně lhář?

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.