Bulimie (bulimia nervosa) je jedna z poruch příjmu potravy, stejně jako anorexie. Spočívá v záchvatovitém přejídání a snaze tomuto čelit – úmyslným vyvrhováním potravy, ale také vyvoláváním průjmu, užíváním anorektik či jiných látek k hubnutí se snahou, aby postižený netloustl. Projevuje se zejména u dívek (žen) ve věku 13–18 let, není však výjimkou ani ve vyšším věku a u mužů. 

Bulimie je psychickým onemocněním, které se projevuje zvracením a stárnutím kůže. Bulimie může rovněž způsobit vypadání zubů či nehtů a někdy i úplnou slepotu.
mb4
Je nutné oddělit toto onemocnění od obžerství. Postižení bulimií, ačkoli si uvědomují svou ztrátu kontroly nad vlastním stravováním, se přejídají velice často, kdy se snaží hned poté (s pocitem viny z toho, že opět zklamali sami sebe a podlehli žravosti) aplikovat nejrůznější nebezpečné drastické diety, přehnané cvičení, zvracení, hladovění, užívání různých projímadel, aby se co nejdříve zbavili zkonzumovaných potravin (kalorií). Proto je bulimie zdraví nebezpečná. zvracením a stárnutím kůže. Bulimie může rovněž způsobit vypadání zubů či nehtů a někdy i úplnou slepotu.

Ottův slovník naučný: "Bulimie (řec.), chorobná hladovost, vyskytující se ve dvou tvarech. Předně jako přecitlivělost (hyperaesthesia) nervů prostředkujících pocity hladu. Nervósním osobám (hysterickým, neurasthenikům, hypochondrům) dostavuje se někdy, sotva že se nasytily, nová potřeba úkoje: nikoli ve způsobě libě podněcující chuti, nýbrž jako trapně nepřekonatelný, rozmyslem marně tlumený pud — zvýšená to hladovost v pravém slova smyslu. Druhý tvar bývá pozorován u blbců, jmenovitě u paralytiků duševně zakrnělých. Jakož zde nervstvo vůbec postiženo citlivostí umenšenou nebo docela zaniklou, takž může bezcitnost (anaesthesie) zachvátiti i dráhy a střediska čivová, jejichž úlohou jest uváděti pocit sytosti do vědomí. Tedy nikoli hladovost, nýbrž nenasytnost. Takový chorý necítí, co požil. Pitevně zjištěno, že si paralytikové doslovně přecpali žaludek a jícen až do požeráku, tak že tlakem na průdušku nastala záducha. I zvýšená hladovost i bezcitná nenasytnost jsou z pravidla toliko pomíjivým zjevem."

Léčba: 
- psychoterapie


K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.