Žárlivost je jednou z lidských emocí. Je to silně nepříjmený (negativní) pocit. Jedná se o sdružení několika negativních emocí, zlosti a hněvu, pocitu méněcennosti či depresí a strachu ze ztráty milované osoby. Zjednodušeně lze charakterizovat žárlivost jako vyústění pocitu vlastní nedostatečnosti.


Slovo pochází z francouzského jalousie. S žárlivostí a závistí si často spojujeme zelenou barvu. (Např. zezelenal závistí).
Žárlivost je vyvolaná představou partnerova vztahu s někým jiným, přičemž podněty pro její vznik se liší. Ženy žárlí častěji kvůli emocionální pozornosti partnera jiným ženám, jelikož žárlivost aktivuje části mozku související s empatií, plánováním a společenskými pravidly, zatímco mužům se více příčí sdílení partnerčiny sexuální pozornosti, u nich žárlivost aktivuje mozek v oblastech souvisejících s receptory testorenů, tudíž zodpovědných za sexuální část a agresi.

Velkým problémem u silně probíhající žárlivosti může být i fakt, že tato emoce může původce až fyzicky bolet. Je to díky zapojení určitých nervových okruhů, které se zatím stále zkoumají. Z těchto důvodů může u původce vznikat silná agrese a nebezpečí ublížení milované osobě, i když je milována.

Žárlivost je v mezilidských vztazích běžný jev, i když se projevuje v různých intenzitách od slabých a občaných, až k téměř patologickému jevu (chorobná žárlivost). V případě dlouhodobé žárlivosti a s ní spojených depresivních stavech je doporučena konzultace nebo návštěva psychologie, aby se předešlo zesilování těchto pocitů.

zdroj: internet, Lukáš Vlček - 27.12.2011

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.