Zimní deprese je sezónní podmíněná deprese, která se objevuje každý rok v zimních měsících. Začíná na podzim a končí na jaře. V tento čas si postižení stěžují na nedostatek energie a neúměrně smutnou náladu. Mají větší chuť k jídlu (hlavně pak na sladké), chce se jim více spát a nejsou schopni vstát z postele. V našich zeměpisných šířkách na tuto nemoc trpí kolem jednoho procenta obyvatel, v jižněji položených zemích je toto číslo nižší, ve Středomoří tuto nemoc skoro neznají.


Příčinou zimních depresí je nedostatek denního světla a snížená intenzita světla v zimě, navíc společně se zkrácenou dobou slunečního svitu a klesajícími teplotami. Je velmi pravděpodobné, že svou roli při zimní depresi hraje i neurotransmitter serotonin (chemická látka, která předává nervové signály dále do mozku). Tato domněnka vychází ze skutečnosti, že léky proti depresi, které v mozku stupňují účinek serotoninu, mohou zmírnit projevy zimní deprese.

Jaké jsou typické příznaky zimní deprese?

  • Na rozdíl od jiných forem depresí se vyskytuje zvýšená chuť k jídlu se silnou chutí na sladkosti. Další symptomy jsou:
  • nedostatek energie;
  • nevyrovnanost;
  • skleslá nálada;
  • zanedbávání sociálních kontaktů;
  • zvýšená potřeba spánku s ranní únavou.

Jak se léčí zimní deprese?

Někteří lidé trpící zimní depresí reagují pozitivně na světelnou terapii: pacient po dva týdny sedí denně před speciálním světlem o intenzitě cca 2000 luxů. Již po několika dnech může dojít ke zlepšení nálady.
Pohybujte se hodně ve volné přírodě. Vaše tělo potřebuje hodně denního světla.



K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.