Zdá se vám, že tyto slova spolu nesouvisí? Každý máme právo na názor, a můj je ten, že ano, souvisí. A popíší proč:

Emoce

Emoce jsou psychologické procesy, výsledkem je fyzický a fyziologický projev. Ať je to již smích, pláč, a nebo pocit štěstí. Emoce jsou zvláštní i tím, že každý může na daný podnět reagovat jinak, subjektivně. Jsou spontánní, aktuální a vždy vázané na jednu událost nebo vzruch. Tím se liší od nálady, která je dlouhodobá.
Skloubením několika emocí vznikají složitější vazby, citové, jako je např. láska a přátelství, ale také nenávist, závist, odpor apod.

Pocity

Pocit by se dal přirovnat k emoci. Je to krátkodobá myšlenka, vjem, ale vychází právě z emoce. A stejně jako ony umí být pocity pozitivní a negativní. Některé pocity známe velmi dobře, jako např. hlad, žízeň, chlad, ale některé pojmenovat neumíme. Někdy to nazýváme „divným pocitem“ nebo předtuchou.

Deprese

Deprese je nezdravý psychický stav. Někdo ji definuje jako nemoc, jiný nikoliv, já ano. Má skličující charakter na člověka, který poté upadá do pocitu osamělosti, viny, bezcennosti, únavy. Navenek může člověk vypadat jako lenoch a nebo jako chladný člověk, většinou se zpomaluje myšlení a omezeně reaguje na radostné podněty.
Depresí je několik druhů:
- endogenní – příčina je v poruše chemie mozku
- reaktivní – reakce na stresovou událost
- organická – například po úrazech hlavy, ale také poruchy jater a slinivky a nebo při cukrovce
- farmakologická – je způsobena některými léky
Reaktivní deprese se rozvíjí mnohem rychleji, je zde jasný provokující moment, a povětšinou s přibývající denní hodinou deprese narůstá.
Vnější projevy mohou být různé, nejnebezpečnější ovšem je, že daný člověk má silné sebevražedné sklony a myšlenky. Jak se s ní sžít? Nelze, pokud se člověk nechce zbláznit, proto by měl vždy zajít k lékaři. Měli bychom ale mít na paměti, že některé věci mohou depresi zhoršovat či ji podporovat, jako například kladení vysokých cílů (pocit zbytečně vynaložené energie), spaní během dne (deprese se nedá zaspat), sebeobviňování (deprese je nemoc!).

A jak to vše souvisí ?

Jednoduše. Vždy se jedná o přenos nervového vzruchu. A co se týče emocí, pocitů a z toho vznikajících nálad, patří k hlavním „aktivátorem“ serotonin. Jeho nedostatek právě zapříčiňuje vznik depresivních stavů, poruchy nálad, nereagování na emoční podněty nebo naopak reakce i když se „nechce“.
Pokud je hladina nízká, máme několik možností.
- Velice krátkodobé je požití alkoholu, nikotinu, dokonce i čokolády. Alkohol a nikotin totiž pomáhají udržet resp. uvolňovat serotonin z nervových spojení tak, aby se dostal k receptorům. To je i důvod proč někteří lidé pijí. Čokoláda navíc obsahuje níže popsaný L-Tryptofan. Nicméně jedná se o velmi krátkodobé a asi i dosti nezdravé řešení.
- Další možností jsou léky, jako např. MAOI, TCA ale v dnešní době spíše SSRI (selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu). Tyto léky udrží množství serotoninu déle v receptoru. Je zde ale nutnost dlouhodobějšího užívání, a vždy pod lékařským dohledem. Nezanedbatelné jsou také vedlejší účinky.
- Světlo. Dostatek světla stimuluje syntézu serotoninu, takže i jím se dá v nemalé míře pomoci.
- V neposlední řadě si lze dopomoci jídelníčkem. Tmavé pečivo, mléčné výrobky, krůtí a lososí maso, vejce a další. Tyto potraviny mají v sobě L-Tryptofan, který je v mozku syntetizován právě na serotonin. Serotonin totiž, jako na potvoru, nelze získat přímo z krevního řečiště.

Autor článku: Lukáš Vlček, 10. leden 2012.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Pro více informací: Cookies.